Pre správnu funkčnosť športovného oblečenia je potrebné sa o neho adekvátne starať. Vlákna funkčného oblečenia totiž vyžadujú inú starostlivosť, ako zbytok vášho šatníka. Aké pravidlá a zásady teda dodržovať, aby vám športovné oblečenie zostalo funkčné a slúžilo svojmu účelu?
V čom prať?
Na pranie športovného oblečenia používajte vždy pracie prostriedky určené na funkčné prádlo. Sú k funkčným vláknam nejšetrnejšie a svojím zložením podporia ich vlastnosti. Zakúpíte ich klasicky v drogérii alebo v obchodoch s funkčným oblečením.
Na koľko stupňov prať?
Aby vám funkčné oblečenie dlho vydržalo, perte ho v práčke na program Šport, prípadne na jemné pranie na 30°C. To vám bohato postačí na klasické znečistenie.
ideálna teplota je 30 až 40°C, podľa konkrétneho výrobcu, ktorý maximálnu teplotu prania udává na štítku
pokiaľ volíte program ručne, zamerajte sa aj na nízke otáčky, ideálne 600–800
skontrolujte pred praním zipsy a kapsy
perte oblečenie obrátené naruby
neperte prádlo s väčším množstvom iného oblečenia
Vždy ale pre istotu vychádzajte z informácií na štítku. Niektoré prádlo znesie 40°C, iné by ste na podobnú teplotu prania mohli skôr poškodiť. Pokiaľ je teda vaším dobrým zvykom všetky štítky po nákupe ihneď odstrániť, dobre si prehliadnite, aké údaje se na nich uvádzajú, prípadne si štítky vyfoťte.
Ako často prať?
Frekvencia prania se odvíja podľa materiálu, z kterého je oblečenie vyrobené. Niektorým materiálom príliš časté pranie nesvedčí (napr. merino vlna, tá vydrží i niekoľko dní opakovaného nosenia, je naviac prirodzene antibakteriálna).
Polyesteru častejšie pranie nevadí vôbec, kvôli potu môže totiž strácať svoje priedušné vlastnosti.
Vyhnite sa aviváži
Vône unikajúce z vypraného oblečenia zloženého v skryni je určite príjemná. U funkčného prádla si ale dávajte s avivážou pozor. Zatiaľ čo bavlnené tričká môžu byť vďaka nej krásne hebké, vlákna z funkčného prádla naopak obalia a tím narušujú ich pôvodnú funkciu.
Čoho sa vyvarovať?
Aby vám prádlo zostalo dlho funkčné a zachovalé, je potrebné sa vyvarovať i základným chybám, ktoré možno robíte nevedomky:
funkčné prádlo nedávajte do sušičky
nežehlíte ho, stačí zložit
nedávajte ho ani na radiátory alebo sušiť ku krbu, teplotné šoky mu nesvedčia
po športovaní nenechávajte oblečenie zapariť v taške, kde by sa množily baktérie, naopak nechajte prádlo dôkladne preschnúť alebo rovno ho vyperte